Poniżej znajdują się odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące Zawodów, Kadry i samych mikrolotów. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, lub odpowiedzi na pytanie, którego tutaj nie ma zachęcamy do kontaktu z Januszem Zdulskim: biuro@mikroloty.com
Co oznaczają skróty WL-1, WL-2, GL-2, AL-2 itd.?
Powyższe przykłady skrótów oznaczają kategorię statku powietrznego i załogi. Składają się z dwóch elementów: dwu znakowego skrótu określającego statek powietrzny (WL – motolotnia, GL – wiatrakowiec, AL – samolot ultralekki) oraz z liczby określającą liczebność załogi. Np. WL-1 to motolotnia w załodze jednoosobowej, GL-2 to wiatrakowiec w załodze dwuosobowej.
Jakie są rodzaje zawodów? Co oznacza MPP, MMP, MME?
Rozgrywane są dwa typy zawodów o zasięgu ogólnopolskim organizowane przez Aeroklub Polski. Pierwszy z nich to zawody kwalifikowane do Mikrolotowego Pucharu Polski (MPP). Jest to cykl zawodów, w których wyniki mają swoje odzwierciedlenie w Rankingu Pilotów. Drugi typ to są Mikrolotowe Mistrzostwa Polski – są to zawody organizowane raz w roku o tytuł Mistrza Polski w danej kategorii.
Jakie konkurencje są rozgrywane na zawodach?
Różnorodność konkurencji jest bardzo duża – zachęcamy do zapoznania się z katalogiem dostępnym tutaj.
Kto może wziąć udział w zawodach?
W zawodach może wziąć udział każda załoga mikrolotów. Na zawodach ogólnopolskich (nie dotyczy MMP) nie jest wymagana licencja zawodnicza, jednakże bez niej załoga nie będzie brana pod uwagę w Rankingu. W MMP mogą wziąć udział jedynie zawodnicy posiadający licencję sportową.
Jak zdobyć licencję sportową?
Odsyłamy do strony Aeroklubu Polskiego (tutaj) – tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. W przypadku załogi dwuosobowej licencja sportowa jest wymagana (na MMP lub w Rankingu) od obu członków załogi.
Chciałbym wziąć udział w zawodach. Co muszę zrobić?
Po pierwsze zastanów się w jakiej klasie chciałbyś startować – w załodze jednoosobowej, czy dwu. Sprawdź wszystkie terminy i daty ważności swoich dokumentów (i statku powietrznego) – bezwzględnie wymagane jest ubezpieczenie OC użytkownika mikrolotu oraz OC za osobę biorącą udział w locie, świadectwo kwalifikacji (lub licencja), dopuszczenie statku powietrznego do lotów. Na zawodach ogólnopolskich nie wymagamy licencji sportowej FAI, jednakże wtedy załoga nie będzie brana pod uwagę w rankingu. Oczywiście nikt nie zabroni jej wygrać 🙂 Następnie sprawdź w kalendarzu (tutaj) terminy zawodów i skontaktuj się z Januszem Zdulskim (pod nr. tel. +48 604 278 381) – odpowie na wszelkie dodatkowe pytania. Na pewno się zastanawiasz, czy dasz radę – nie przejmuj się – podczas zawodów bardziej doświadczeni koledzy pomogą Ci rozeznać się w sytuacji i podpowiedzą co robić (oczywiście nie w trakcie konkurencji).
Jakie wyposażenie jest potrzebne na zawody? A jakie jest zabronione?
Ponieważ w trakcie zawodów zawsze jest rozgrywana co najmniej jedna trasa nawigacyjna, będzie Ci potrzebny mapnik (najlepiej obrotowy), stoper i wszystkie narzędzia niezbędne do obliczenia trasy nawigacyjnej. Także na statku powietrznym musisz mieć możliwość nanoszenia punktów na mapę podczas lotu (np. zdjęć). Wyniki z trasy są obliczane na podstawie loggera GPS, jeżeli nie posiadasz własnego, będziesz mógł go wypożyczyć podczas zawodów. Podczas konkurencji nawigacyjnej zabronione jest korzystanie ze wszelkich pomocy nawigacyjnych takich jak GPS, smartfon.
Słyszałem, że na zawodach latacie przy bardzo złych warunkach pogodowych, przez co jest to niebezpieczne i wymaga bardzo dużych umiejętności. Czy to prawda?
Przede wszystkim latamy w 100% zgodnie z przepisami. Jeżeli warunki pogodowe są poniżej norm bezpieczeństwa konkurencja się nie odbędzie (lub zostanie przerwana). Faktem jest natomiast, że konkurencje rozgrywają się o różnych godzinach i nie są to godziny, kiedy powietrze jest najspokojniejsze. Co do umiejętności, to każdy z Kadrowiczów kiedyś zaczynał latać w zawodach i na początku wyniki nie są rewelacyjne. Latanie w zawodach różni się od latania rekreacyjnego – wprowadza nutkę rywalizacji. Liczy się tu przede wszystkim bezpieczeństwo i precyzja.
Jak mogę dostać się do Mikrolotowej Kadry Polski? Na jaki okres jest ona wybierana i przez kogo?
Odsyłamy do oficjalnego Regulaminu Powoływania Kadry Narodowej dostępnego na stronie Aeroklubu Polskiego (pod tym adresem).
Co oznacza SDR przy ubezpieczeniach?
Skrót SDR oznacza Specjalne prawa ciągnienia (ang. Special Drawing Rights, SDR, kod ISO 4217: XDR) – międzynarodowa jednostka rozrachunkowa, umowna jednostka monetarna, mająca charakter pieniądza bezgotówkowego, czyli istniejącego wyłącznie w postaci zapisów księgowych na bankowych rachunkach depozytowych. Jest to pieniądz wyłącznie rozrachunkowy.
SDR-y stanowią zagraniczne aktywa rezerwowe tworzone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i przydzielane jego członkom dla uzupełnienia posiadanych przez nich oficjalnych aktywów rezerwowych. Mogą należeć wyłącznie do władz monetarnych krajów członkowskich MFW oraz ograniczonej liczby międzynarodowych instytucji finansowych, które są ich uprawnionymi posiadaczami.
SDR-y zostały utworzone w celu stabilizacji międzynarodowego systemu walutowego przez MFW w 1967 roku, wprowadzona w 1970 roku jako narzędzie w walce z grożącym kryzysem płynności.