Mikrolotowe Mistrzostwa Polski rozegrane. Oto tegoroczni mistrzowie!

Na lądowisku w Powodowie zakończyły się XXIX Mikrolotowe Mistrzostwa Polski – Mikroloty Klasyczne. Wyłoniono Mistrzów Polski w trzech klasach. Zawody były swoistym treningiem zawodników przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy na Węgrzech.

Na lądowisku Powodowo w dniach 13-16.07.2017 odbyły się XXIX Mikrolotowe Mistrzostwa Polski – Mikroloty Klasyczne. W zaplanowanych konkurencjach wystartowało 17 zawodników (pilotów i nawigatorów), tworzących 11 załóg. Rywalizacja przebiegała w następujących klasach:, WL-1 – motolotnie jednoosobowe, WL-2 – motolotnie dwuosobowe oraz GL-2 – wiatrakowce dwuosobowe, AL-1 – samoloty jednoosobowe.

Zawodnicy konkurowali ze sobą w dwóch konkurencjach nawigacyjnych, jednej ekonomicznej oraz czterech konkurencjach lądowań precyzyjnych – gdzie zadaniem zawodników było wylądowanie w wyznaczonej na lotnisku strefie, zwanej „deckiem”, w sektorach punktowanych. Natomiast w konkurencjach nawigacyjnych, załogi, lecąc po określonej trasie, musiały wykazać się dokładnością nawigacji, utrzymując precyzyjnie czasy na elementach trasy, odnaleźć na ziemi obiekty przedstawione na zdjęciach, otrzymanych podczas odprawy przedlotowej. Z kolei konkurencja ekonomiczna wymagała od zawodników wykonania jak najdłuższego lotu z ograniczoną ilością paliwa.

W klasie  WL-2 – motolotnie dwuosobowe  tytuły mistrzowskie uzyskali:

 1. Grzywacz Dariusz i Maliszewski Paweł – 4525 punktów
 2. Ziębakowski Konrad i Martyniak Katarzyna – 3009 punktów
 3. Pieszyński Piotr i Pudlarz Jacek – 2031 punktów

W klasie  WL-1 – motolotnie jednoosobowe tytuły mistrzowskie uzyskali:

 1. Orwat Henryk – 4366 punktów
 2. Piech Błażej – 4365 punktów
 3. Wawrzyniak Roman – 3014 punktów

W klasie  GL-2 – wiatrakowce dwuosobowe  tytuły mistrzowskie uzyskali:

 1. Dernbach Alojzy i Laskowska Klaudia – 4463 punktów
 2. Szymańczak Dariusz i Marszałek Maciej – 4405 punktów
 3. Majsterek Marcin i Jurkiewicz Dominika – 2904 punktów

W  klasie AL-1 – samoloty jednoosobowe, nie wyłoniono Mistrzów Polski z powodu niewystarczającej ilości załóg. Rywalizowały 2 załogi uzyskując  następujące wyniki:

 1. Szurgot Mieczysław – 3568 punktów
 2. Rybski Andrzej – 2350 punktów

W niedzielę, 16 lipca na lądowisku w Powodowie odbyła się ceremonia dekoracji zawodników. Medale i puchary zostały rozdane, a zawodnicy rozpoczynają przygotowania do kolejnych zawodów, tym razem międzynarodowych – już w sierpniu w Nagykanizs na Węgrzech polska reprezentacja zmierzy się z rywalami podczas Mikrolotowych Mistrzostw Europy. Przypomnijmy, że Polacy na te zawody jadą jako faworyci i będą bronić tytułu Mistrzów Europy w klasyfikacji drużynowej z 2015 roku. Liczymy także na powtórzenie wszystkich sukcesów sprzed dwóch lat, gdzie biało-czerwoni w klasie WL-1 motolotni jednoosobowych całkowicie zdominowali podium, w klasie motolotni dwuosobowych WL-2 wywalczyli tytuł Mistrzów Europy (załoga w składzie: pilot Przemysław Jurkiewicz i nawigator Dominika Jurkiewicz), a także kapitalnego występu i wicemistrzostwa Europy w klasie GL-2 (załoga: pilot Alojzy Dernbach i nawigator Sylwia Kędzierska).

Pełne wyniki do pobrania tutaj.

Logi zawodników, wraz z trasami wzorcowymi znajdują się do pobrania tutaj.